Wybór odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Golden Risk Doradztwo Ubezpieczeniowe nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Golden Risk Doradztwo Ubezpieczeniowe

1

Wybór odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej

Autor: Golden Risk Doradztwo Ubezpieczeniowe, publikacja: 2018-05-30

Mądry Polak po szkodzie – bardzo znane przysłowie, które sprawdza się na szczęście coraz rzadziej wraz z rosnącą świadomością ubezpieczeniową Polaków. Przymierzając się do zakupu ubezpieczenia - niezależnie od jego rodzaju - poszukiwania odpowiedniej ochrony musimy rozpocząć od świadomości swoich potrzeb.

Zdjęcie nr 1

Ubezpieczenia komunikacyjne

Dokonując zakupu pojazdu (niezależnie czy to pojazd nowy, czy używany), stoimy przed wyborem zakupu wyłącznie obowiązkowej polisy OC, czy również ubezpieczenia AC wraz z dodatkami.

Pierwsza z nich zapewnia ochronę finansową wyłącznie poszkodowanemu. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli będziemy mieli wypadek, który został spowodowany z winy innego kierowcy, nasz pojazd zostanie naprawiony z jego polisy OC. Jeśli jednak to my będziemy sprawcami wypadku, nie będziemy musieli płacić za wyrządzone szkody z własnej kieszeni, ponieważ pojazd poszkodowanego zostanie naprawiony z naszej polisy. Należy jednak pamiętać o utracie zniżek, jeżeli przy zawarciu ubezpieczenia nie dołączymy do niego odpowiedniego dodatku. Ochrona utraty zniżek chroni nas przed ich utratą po jednej szkodzie na cały okres ubezpieczenia. To znaczy, że w razie spowodowania wypadku i wypłacie odszkodowania dla poszkodowanego z naszej polisy, nie utracimy uzbieranych przez lata zniżek. Należy pamiętać, że ten dodatek obowiązuje tylko raz w roku, w ramach jednego towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym zawarto polisę.

Drugie ubezpieczenie, o którym wspomnieliśmy (AC), w zależności od wybranego wariantu zapewnia ochronę również wtedy, gdy sami spowodujemy wypadek (nawet bez udziału drugiego pojazdu - może być to między innymi wpadnięcie do rowu, szkoda parkingowa z naszej winy czy uderzenie w zwierzę, które wtargnęło na drogę). Należy pamiętać, że autocasco zapewnia również ochronę ze względu na wszelkie zdarzenia losowe, tj. uszkodzenie przez spadające drzewo, urwane gałęzie, grad, a także wandalizm. W takiej sytuacji pieniądze na naprawę naszego pojazdu zagwarantuje ubezpieczyciel. Odszkodowanie otrzymamy również wtedy, gdy nasz pojazd zostanie nam skradziony.

Zdjęcie nr 2

Wybór odpowiedniej ochrony zależy wyłącznie od potrzeb klienta. Warto w takim razie porozmawiać z doradcą ubezpieczeniowym, który bezpłatnie pomoże wybrać odpowiednią ochronę dla Twojego pojazdu, przedstawi porównanie ofert, odpowiednio do potrzeb oraz możliwości finansowych osoby zainteresowanej, a także przygotuje polisę i doprowadzi do jej zawarcia oraz późniejszej obsługi.

Ubezpieczenia majątkowe

Ubezpieczenia nie chronią nas przed przykrymi zdarzeniami, zapewniają jednak rekompensatę finansową na pokrycie niespodziewanych wydatków. Taką ochronę zapewniają ubezpieczenia majątkowe – mowa tutaj między innymi o ubezpieczeniu domu czy mieszkania. Wyobraźmy sobie, że w wyniku uderzenia pioruna dochodzi do pożaru, który rozprzestrzenił się na całym piętrze naszego domu – na szczęście nikt nie ucierpiał, ponieważ zarówno żona czy mąż razem z dziećmi przebywali poza domem. Koszty remontu czy odbudowy domu bywają kolosalne, a niewielu z nas ma zaoszczędzone kilkadziesiąt czy nawet kilkaset tysięcy złotych na tego typu zdarzenia. Dlatego z pomocą przychodzą towarzystwa ubezpieczeniowe, zapewniając ochronę przed tego typu zdarzeniami. Na jednej polisie możemy ochronić nasz dom, garaż, działkę oraz całe wyposażenie i życiowy dobytek.

Zdjęcie nr 3

Oprócz podstawowego ubezpieczenia na wypadek zdarzeń losowych i kradzieży, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także ubezpieczenia w formule All Risks, czyli ubezpieczenia od wszelkich ryzyk nienazwanych. To znaczy, że towarzystwo zapewni wypłatę odszkodowania zarówno za szkody wyrządzone przez zdarzenia losowe i kradzież oraz za wszelkie inne możliwe do wyobrażenia szkody, jakie mogą nam się przytrafić. Może to być również szkoda z naszej winy – jeżeli doprowadzisz do pożaru, ponieważ zapomnisz wyłączyć żelazka, przy majsterkowaniu przy remoncie uszkodzisz rurę, która zaleje dom, czy wieszając drogi żyrandol, zapomnisz o tej najważniejszej śrubie, przez którą będziesz musiał niestety kupić nowy żyrandol oraz szklany stolik, który znajdował się centralnie pod nim.

Możliwości jest wiele, a przed wszystkimi może nas ochronić odpowiednio dobrana polisa ubezpieczeniowa. Jeżeli jeszcze nie ubezpieczyłeś swojego majątku, a nie masz odłożonych pieniędzy na odbudowę domu czy zakup nowego - nie czekaj, zapytaj o tego typu ubezpieczenie swojego doradcę ubezpieczeniowego, a ten szczegółowo odpowie Ci na wszelkie pytania, jakie mogą Ci przyjść na myśl.

Ubezpieczenia na życie

Rozmowa na temat ubezpieczenia na życie nie jest łatwa - w końcu tego typu polisa zabezpiecza głównie przed wszelkimi przykrościami, jakie mogą nam się przydarzyć. Jednak jeżeli zawieramy ubezpieczenie, które chroni nasze mieszkanie, dom czy pojazdy, dlaczego tak często zapominamy o ochronie siebie i naszej rodziny? Pobyt w szpitalu, poważne zachorowanie, operacje czy leczenie specjalistyczne często powodują wiele problemów zarówno rodzinnych, jak i finansowych. Koszty leczenia prywatnego (a zwykle na takie leczenie się decydujemy – jest ono znacznie szybsze i przystępne dla pacjenta) w przypadku zachorowań, operacji czy częstych wizyt u lekarza często przewyższają nasze możliwości finansowe. W takim wypadku najlepszą ochroną jest ochrona ubezpieczeniowa. W zależności od rodzaju ubezpieczenia zapewni ono wypłatę świadczenia w przypadku między innymi:

 • śmierci,
 • śmierci w następstwie nieszczęśliwego wypadku,
 • śmierci w następstwie wypadku komunikacyjnego,
 • trwałego i poważnego trwałego uszczerbku w następstwie nieszczęśliwego wypadku,
 • osierocenia dziecka w następstwie nieszczęśliwego wypadku lub z innej przyczyny,
 • poważnego zachorowania (np. nowotwór, udar, zawał),
 • pobytu w szpitalu,
 • operacji medycznej,
 • leczenia specjalistycznego,
 • rehabilitacji,
 • niezdolności do pracy z gwarancją przejęcia opłacania składek.
Zdjęcie nr 4

Warto zatem zapytać swojego agenta o tego typu ubezpieczenie. Składki w wielu wypadkach bywają niewielkie, a pomoc finansowa zapewnia spokój psychiczny i komfort w trudnych chwilach. Często nawet ratuje życie, ze względu na dodatkowe środki na lekarstwa czy dodatkowe leczenie.

Podsumowując

Ubezpieczenia nie ochronią nas przed przykrymi zdarzeniami, jednak w sytuacji, w której bez odpowiedniej ochrony bylibyśmy zobowiązani do naprawy kosztownych szkód czy do zapłaty za poważną operację, a może po przykrej diagnozie czekałoby nas bardzo kosztowne leczenie i długa rehabilitacja, stanęlibyśmy przed bardzo poważnym problemem finansowym, na który nie gotowych jest większość Polaków. Wbrew często nieprzychylnej opinii osób, które nie zwracając uwagi na ważne szczegóły przy zawieraniu polisy, ubezpieczenia pomagają milionom Polaków przy sytuacjach, na które zwykle nie mamy wpływu. Może masz na tyle szczęścia, że nie przydarzyły się jeszcze Tobie, ale czy jesteś pewien, że nie przydarzą się wcale? Nie czekaj, sprawdź, czy posiadasz odpowiednią ochronę, rozmawiając z doradcą ubezpieczeniowym, porówna on dla Ciebie oferty kilku towarzystw, dzięki czemu nie przepłacisz składki, a pomoże świadomie wybrać ochronę.

Uwaga!

Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia zawsze zapytaj o dokładny zakres ubezpieczenia oraz o warunki, w których towarzystwa są wyłączone z odpowiedzialności, czyli w jakich sytuacjach towarzystwa odmówią wypłaty świadczenia czy odszkodowania!


Opracował:
Przemysław Gawlik
Golden Risk Doradztwo Ubezpieczeniowe

Ubezpieczenia - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 818 Specjalistów od Ubezpieczeń najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o ubezpieczeniach